Kredyty

12:13

Podstawową działalnością banków jest pożyczanie pieniędzy, które ludzie trzymają na lokatach. Zarabiają na różnicy między odsetkami które wypłacają od lokat a otrzymują z tytułu udzielonego kredytu.

Nie prawdą jest to co słyszymy w mediach, że banki nie udzielają kredytów z powodu kryzysu. Zawsze będą to robić bo bez kredytów banki nie istnieją. Nie mają wyjścia. Problemem jest dostępność tych kredytów dla nas, czyli dla klientów banków.

Każdy człowiek ma swoją skłonność do ryzyka. W zależności od tego podejmuje mniej lub bardziej ryzykowne przedsięwzięcia, które zazwyczaj finansowane są kredytem bankowym. I nie jest ważne czy to kredyt inwestycyjny na rozpoczęcie produkcji, czy będzie to kredyt na mieszkanie zakup którego również niesie ze sobą ryzyko w przypadku utraty pracy i braku możliwości spłacenia takiego kredytu.

Tak samo od strony banku, szacowane jest ryzyko udzielenia takiego kredytu klientowi. Banki wykorzystują różne metody oceny takiego ryzyka, jednak przy każdym kredycie pojawia się zawsze pojęcie „zdolności kredytowej”. A jest to nic innego jak próba oszacowania czy klient będzie w stanie spłacać udzielony mu kredyt wraz z odsetkami.

Oczywiste jest również, że w okresie dobrej koniunktury gospodarczej banki mają ogromną skłonność do ryzyka i pożyczają pieniądze wszystkim z niższymi marżami. Tak samo w czasie gdy w każdych wiadomościach przewija się słowo RECESJA, banki bardzo dokładnie prześwietlają każdego potencjalnego kredytobiorcę analizując ryzyko kredytowania jego działalności.

Banki z reguły występują z pozycji silniejszej strony. Najczęściej nie mamy zbyt wiele do powiedzenia jaka będzie treść umowy kredytowej, którą podpisujemy z bankiem, jednak postaramy się Państwu podpowiedzieć, który bank w danej chwili ma konkurencyjną ofertę względem innych. Bo tylko konkurencja między bankami daje nam klientom możliwość zaciągnięcia kredytu na dobrych warunkach.

  • Kredyty dla firm – tutaj znajdą Państwo więcej informacji na temat oferty dla firm oraz kontakt z naszym doradcą biznesowym
  • Kredyty hipoteczne – tutaj znajdą Państwo więcej informacji na temat kredytów hipotecznych oraz kontakt z naszym doradcą hipotecznym